mężczyzna z plecakiem stoi na szczycie w górach

Jak zdobyć Śnieżkę zimą? Jak się ubrać, o czym pamiętać, wchodząc zimą na Śnieżkę?

Zdobywanie górskich szczytów zimą to spore wyzwanie, które dla wielu osób jest najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nie można jednak decydować się na taką wyprawę bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli marzysz o wejściu na Śnieżkę zimą, to koniecznie przeczytaj ten artykuł, gdyż znajdziesz w nim praktyczne porady dotyczące zdobywania tego szczytu.

Czy trasa na Śnieżkę zimą jest trudna?

Trasa na Śnieżkę jest uznawana za dość wymagającą i to zarówno zimą, jak i w czasie cieplejszych pór roku, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak się przygotować do wspinaczki na Śnieżkę. Wejście na Śnieżkę zimą może być wyzwaniem, zwłaszcza przy zmieniających się warunkach pogodowych. Trasy są różnorodne i każda z nich ma swoje specyficzne cechy. Na przykład, droga prowadząca od Schroniska Samotnia przez Strzechę Akademicką do Domu Śląskiego i dalej na szczyt Śnieżki może być mniej wymagająca w pewnych odcinkach, gdzie idzie się głównie po płaskim terenie, ale przed samym szczytem należy się przygotować na poważniejsze podejście. Warunki mogą się dramatycznie zmienić w trakcie wędrówki, zwłaszcza w okolicach Domu Śląskiego, gdzie często wieje silny wiatr​.
Inna trasa prowadzi z Karpacza przez Krucze Skały, Sowią Dolinę, aż do Sowiej Przełęczy, a stamtąd droga na szczyt trwa jeszcze przynajmniej półtora godziny. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas takiej wędrówki konieczne jest odpowiednie przygotowanie, posiadanie niezbędnego sprzętu oraz świadomość potencjalnych niebezpieczeństw.

Jak się ubrać zimą na Śnieżkę?

Ubranie na zimowe wejście na Śnieżkę powinno być przemyślane i skomponowane z kilku warstw, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed zimnem, wiatrem oraz wilgocią. Pierwsza warstwa, która bezpośrednio przylega do ciała to bielizna termoaktywna. Powinna być wykonana z materiałów, które są lekkie, oddychające i skutecznie odprowadzają wilgoć na zewnątrz, zapewniając suchość i ciepło, jak materiały syntetyczne, lub wełna merynosa. Druga warstwa, o której nie można zapomnieć i która ma za zadanie izolować ciepło to bluza lub polar. Najlepsze będą materiały o dobrych właściwościach termicznych i oddychających. Trzecia warstwa chroni przed wiatrem i lekkimi opadami śniegu, a więc w tej roli najlepiej sprawdzi się softshell lub kurtka puchowa. Jeśli chodzi o spodnie, to najlepszym wyborem będą spodnie softshell lub z membraną. Ich zadaniem jest ochrona przed śniegiem i wilgocią​, są ciepłe, elastyczne i wodoodporne.

Wchodząc na szczyt, warto założyć dodatkowo kurtkę hardshell z membraną, która dodatkowo ochroni przed intensywnymi opadami śniegu i wiatrem.

O czym pamiętać idąc w góry zimą?

Wybierając się zimą w góry, koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednich akcesoriach, oraz bieliźnie. Na wagę złota są skarpety z wełny merino lub innego materiału termoaktywnego, które zapewnią izolację termiczną oraz odprowadzą wilgoć, co jest bardzo ważne dla utrzymania ciepła i suchości stóp. Nie zapomnij o czapce, rękawiczkach i szaliku (lub kominiarce), które chronią miejsca szczególnie narażone na utratę ciepła. Niezwykle ważny jest również wybór odpowiedniego obuwia.

Ponadto w czasie zimowych wypraw w góry zaleca się noszenie raczków i korzystanie z kijków trekkingowych. Jeśli znacie kogoś, kto planuje zimowe wejście na szczyt, to podzielcie się z nim naszym artykułem, aby mógł odpowiednio przygotować się do tej wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top