Na wakacjach często spotykamy się z hotelami oznaczonymi gwiazdkami. Hotele pięciogwiazdkowe kojarzą nam się z luksusem, te jednogwiazdowe i dwugwiazdkowe wzbudzają w nas niepewność, chcemy trzymać się od nich z daleka. Czy słusznie? Co dokładnie oznaczają gwiazdki hotelowe?
Czym są gwiazdki hotelowe?
To system klasyfikacji obiektów wypoczynkowy, niestety, nie jest on ujednolicony. W każdym kraju system oceniana hoteli będzie trochę inny. Pensjonat trzygwiazdkowy we Włoszech będzie hotelem o zupełnie innym standardzie niż hotel trzygwiazdkowy w Polsce.
Gwiazdki hotelowe w Polsce przyznaje marszałek województwa wraz z powołaną do tego komisją. Obiekt wypoczynkowy jest oceniany zgodnie z wytycznymi, które zostały określone w Ustawie o Usługach Turystycznych z 1997 roku oraz w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z 16 listopada 2011 roku. Żeby hotel otrzymał odpowiednią ilość gwiazdek, musi spełnić wymagania, które są zawarte w wyżej wspomnianych dokumentach. Żądania obejmują różne kwestie, takie jak zadaszenie nad głównym wejście, ilość lamp nocnych w pokoju hotelowym, dostępność luster i tak dalej.
Jak oceniane są hotele?
Kryteria obejmują powierzchnię pokoi, ich ilość, wyposażenie i dodatkowe udogodnienia z nimi związanymi, takie jak prywatna łazienka. Oceniane są także usługi gastronomiczne, czy w obiekcie serwowane są śniadania, czy jest stały dostęp do ciepłych napoi. Ocenie podlega także czystość hotelu, jak często jest wymieniana pościel i ręczniki, liczba gwiazdek zależy także od jakości obsługi hotelowej, np. czy potrafi porozumiewać się w więcej niż jednym języku. Każdy dodatkowy jest atutem.
Hotele 3-, 4-, 5-gwiazdkowe
Wiele różnych czynników wpływa na ocenę hotelu, przyjrzyjmy się zatem, jakie wymagania musi spełnić obiekt wypoczynkowy, by otrzymać co najmniej trzy gwiazdki.
Hotel 3-gwiazdkowy
W takich obiektach już musi znajdować się restauracja czy kawiarnia, świadczą one usługę room-service. Z bardziej restrykcyjnych wytycznych, minimalna powierzchnia pokoju dwuosobowego musi wynosić 14m2. Każdy pokój posiada własną łazienkę, w hotelu 3-gwiazdkowym nie ma mowy o łazienkach wspólnych. Podróżujący dostaje od hotelu ręcznik i kosmetyki łazienkowe.
Hotel 4-gwiazdkowy
Musi spełniać wszystkie wytyczne dla hotelu 3-gwiazdkowego. Dodatkowo minimalna powierzchnia pokoju dwuosobowego wynosi tam 16 m2. W wyposażeniu pokoju powinna się znaleźć kanapa, minibar lub lodówka. Na życzenie klienta istnieje możliwość codziennej zmiany pościeli i ręczników.
Hotel 5-gwiazdkowy
Hotel z maksymalną liczną gwiazdek musi spełniać wszystkie wymagania dla pokoju 3- i 4-gwiazdkowego. Minimalna wielkość pokoju dla dwóch osób powinna wynosić 18m2, w ramach wyposażenia powinien znaleźć się sejf. Dodatkowo powinien znajdywać się apartament z salonem o powierzchni minimalnej 25 m2 i sypialnią z prywatną łazienką. W hotelach 5-gwiazdkowych znajdują się baseny, sauny, siłownie i inne usługi rekreacyjne.
Dobrze, że wspomniano, że system ten nie jest ujednolicony globalnie, bo znając polskie restrykcje, można bardzo mocno zdziwić się podczas zagranicznej wycieczki — brawo dla autora 🙂
No szkoda, że ja wcześniej o tym nie wiedziałam, pojechałam na Bali do pensjonatu 3 gwiazdkowego, myślałam, że będę mieszkać w miłym hoteliku przy plaży, a było zupełnie inaczej. Chyba hotele 1 gwiazdkowe w Polsce miały lepszy standard…