Europa to miejsce wymarzone dla miłośników gór. Na starym kontynencie znajdują się liczne łańcuchy górskie, których długość przekracza 1000 kilometrów. Co ciekawe najdłuższym z nich wcale nie są Alpy, jak zapewne wiele osób by pomyślało.
Co to jest łańcuch górski?
Łańcuch górski jest to szereg wydłużonych pasm górskich wraz z rozdzielającymi je kotlinami. Można uznać w pewnym uproszczeniu, że pasma górskie są grupami gór o wydłużonym kształcie i razem tworzą one łańcuchy górskie. Oprócz pasm górskich w skład łańcuchów górskich wchodzą kotliny górskie oraz pogórza.
Jakie są najdłuższe łańcuchy górskie w Europie?
Łańcuchy górskie w Polsce to Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie, w których skład wchodzi 46 pasm. Jednak to niewielka część tego rodzaju krajobrazów w Europie, ponieważ na starym kontynencie znajduje się aż 15 łańcuchów górskich o długości nawet 1200 km. Poniżej przedstawiamy listę najdłuższych z nich.
Góry Skandynawskie (około 1800 kilometrów) – najdłuższy łańcuch górski w Europie
Góry Skandynawskie znajdujące się na terytorium Norwegii, Szwecji i Finlandii są najdłuższym łańcuchem górskim w Europie. Położone są w urokliwej scenerii, a w ich skład wchodzą charakterystyczne norweskie fiordy. Chłodny klimat północy kontynentu połączony z wilgocią ciągnącą od Oceanu Atlantyckiego spowodował, że na terenie tego łańcucha górskiego powstały liczne lodowce. Najwyższym szczytem jest Galdhøpiggen, który mierzy 2469 m n.p.m.
Łańcuch górski Karpaty (1500 km)
Drugim najdłuższym łańcuchem górskim w Europie są znajdujące się także na terenie naszego kraju urokliwe Karpaty. Przebiega łącznie aż przez osiem krajów. W skład Karpat wchodzi 12 pasm górskich, z których najbardziej znanym są Tatry, na ich terenie znajduje się zresztą najwyższy szczy łańcucha karpackiego – Gerlach (2655 m n.p.m.).
Łańcuch górski Apeniny (1350 km)
Apeniny rozciągają się wzdłuż całego Półwyspu Apenińskiego. Charakteryzują się tym, że w dolnych partiach gór uprawiane są winorośl oraz drzewa owocowe, a w górnych prowadzona jest hodowla zwierząt. Co ciekawe, w dalszym ciągu notuje się podwyższoną aktywność sejsmiczną na ich obszarze, pomimo tego, że Apeniny wykształciły się kilkaset milionów lat temu. Ich największym szczytem jest Corno Grande (z wł. „Wielki Róg), mierzący aż 2912 m n.p.m.
Łańcuch górski Alpy (1200 km)
Alpy może i nie są najdłuższym łańcuchem górskim w Europie, ale z pewnością są tym najbardziej rozpoznawalnym i imponującym. Malownicze krajobrazy i szerokie nartostrady to pierwsze skojarzenia przychodzące na myśl o tym łańcuchu górskim. Alpy, podobnie jak Karpaty, przebiegają przez osiem państw. Charakteryzują się tym, że leżą na pograniczu dwóch stref klimatycznych – umiarkowanej i podzwrotnikowej – co sprawia, że średnia temperatura w zależności od poszczególnych części Alp może się różnić nawet o kilkanaście stopni. Najwyższym alpejskim szczytem jest Mont Blanc, mierzący 4808 m n.p.m, potocznie nazywany „Dachem Europy”.
Chciałabym kiedyś przejść cały łańcuch górski, ale to zdecydowanie nie dla laika, nie dałabym rady ;(
Nigdy nie rozumiałam czemu mówi się na to łańcuch górski, a nie po prostu pasmo…. 😉