Na świecie istnieje bardzo wiele łańcuchów górskich. W samej Europie aż cztery przekraczają długość 1000 kilometrów. Nie mogą się one jednak równać w żaden sposób z Andami. Ten łańcuch górski ciągnie się przez 7000 km, co czyni go zdecydowanie najdłuższym na świecie. W tym artykule znajdziesz wiele ciekawostek o tych imponujących południowoamerykańskich górach.
Co warto wiedzieć o Andach?
Andy, które rozciągają się na dystansie 7000 km i siedmiu państw leżących w Ameryce Południowej. Są one o ponad 2000 km dłuższe od drugiego pod względem długości łańcucha górskiego na ziemi – Wielkiej Skarpy Afrykańskiej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty o Andach, które musisz znać, zanim wybierzesz się w wyprawę po górskich szlakach.
Aconcagua jest najwyższym szczytem Andów
Najwyższym szczytem Andów jest Aconcagua, która znajduje się na terytorium Argentyny i mierzy 6961 m n.p.m., czyni go to najwyższym szczytem obu Ameryk. Nazwa szczytu tłumaczona z języka Indian to „Kamienny Strażnik”.
Aconcagua ze względu na swoją wysokość i warunki atmosferyczne, które na niej panują, jest częstym punktem treningowym dla osób, które chcą zdobywać Mount Everest.
Andy wykształciły się ponad 50 milionów lat temu
Geneza powstania Andów jest bardzo interesująca. Góry powstały ponad 50 milionów lat temu w wyniku zderzenia płyt tektonicznych Ameryki Południowej oraz Oceanu Spokojnego. Co ciekawe Andy przez badaczy określane są nie jako pojedynczy łańcuch, ale zbiór wielu łańcuchów.
Wiele szczytów Andów ma charakter wulkaniczny
W Andach znajduje się bardzo wiele „drzemiących” wulkanów, zalicza się do nich między innymi słynny Ojos del Salado, który jest najwyższym wulkanem na ziemi i mierzy prawie 7 kilometrów wysokości. Pierwszego wejścia na szczyt tego potężnego wulkanu dokonali Polacy – Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 roku podczas drugiej polskiej wyprawy andyjskiej.
La Rinconada to najwyżej położone miasto na świecie
Peruwiańskie miasteczko La Rinconada położone jest w Andach na wysokości 5100 m n.p.m. Dzięki temu cieszy się mianem najwyżej położonego miasta na świecie. Niestety dla mieszkańców La Rinconady życie na takiej wysokości to prawdziwa udręka. Większość z nich żyje krócej niż ludzie na terenach nizinnych, ich serca są przerośnięte, a część osób ma także poważne problemy z oddychaniem. Powodem dużego przyrostu liczby mieszkańców są złoża złota, które zostały odkryte w 2001 roku. Mimo tego stopa życiowa w La Rinconadzie jest na dramatycznie niskim poziomie.
W Andach znajduje się źródło Amazonki i pustynia Atakama
W Andach leżą źródła najdłuższej rzeki świata – Amazonki (choć temat jej prawdziwej długości wzbudza liczne kontrowersje). Co ciekawe, na terenie Andów znajduje się również jedno z najsuchszych miejsc na całej kuli ziemskiej – Pustynia Atakama. Andy ze względu na swój ogromny rozmiar znajdują się w aż 4 strefach klimatycznych. Tym można tłumaczyć obecność zarówno lasów deszczowych, rzek oraz wyjątkowo suchych obszarów jak Pustynia Atakama.
Nigdy bym nie wpadła na to, że Andy są najdłuższym łańcuchem górskim. Cóż za zaskoczenie! I jakie fajne ciekawostki!