łańcuch górski we włoszech

Góry we Włoszech – jakie pasma, łańcuchy górskie, szczyty warto znać?

Włochy to bardzo popularny kierunek wakacyjny. Większość osób wybiera jednak pobyt nad morzem, a Włochy to przecież nie tylko urokliwe plaże, ale także kraj wielu ciekawych pasm i łańcuchów górskich. Zarówno w Alpach, jak i w Apeninach leżą ciekawe szczyty górskie, które warto poznać.

Jakie łańcuchy górskie we Włoszech warto znać?

We Włoszech znajdują się dwa łańcuchy górskie: na północy kraju Alpy oraz ciągnące się wzdłuż całego kraju Apeniny. Z tego powodu Włochy to miejsce idealne dla fanów górskich wędrówek oraz jazdy na nartach.

Jakie pasma górskie we Włoszech są warte odwiedzenia?

Zarówno w Alpach, jak i w Apeninach jest wiele pasm górskich. Na terenie Alp we Włoszech znajdują się m.in.:

 • Alpy Liguryjskie;
 • Alpy Pennińskie;
 • Alpy Graickie;
 • Alpy Julijskie;
 • Dolomity;

Najwyższym szczytem Włoch i całych Alp jest Mont Blanc de Courmayeur (4748 m n.p.m.), znajdujący się w słynnym masywie Mont Blanc. Szczyt ten jest najważniejszą atrakcją turystyczną Alp Graickich. Leży on nie tylko na terytorium włoskim, ale również w Szwajcarii oraz Francji.

Z kolei odwiedzając Alpy Pennińskie, warto jest wiedzieć, że leży w nich najwyższy szczyt, który znajduje się wyłącznie na terenie Włoch – Piramide Vincent, którego wysokość liczy 4215 m n.p.m.

Najważniejszymi szczytami znajdującymi się w innym alpejskim paśmie górskim , Dolomitach, są Punta Penia i Punta Rocca, mierzące ponad 3300 metrów i należące do słynnego masywu Marmolady.

Zarówno Alpy, jak i Dolomity to miejsca wprost stworzone do wielogodzinnego szusowania na nartach, połączonego z podziwianiem pięknych widoków. Dolomity są też bardzo popularne wśród entuzjastów trekkingu oraz innych letnich i zimowych sportów.

Najważniejsze szczyty i pasma w łańcuchu Apeninów

Jeżeli ktoś woli odwiedzić drugi łańcuch górski leżący na terytorium Italii, Apeniny, to w nich leży również bardzo wiele szczytów, które warto znać. Zdecydowanie największą zaletą tego łańcucha górskiego jest to, że rozciąga się na terenie całego Półwyspu Apenińskiego. Do najważniejszych pasm górskich Apeninów zaliczają się m.in.:

 • Apeniny Północne (w tym Apenin Toskański, Liguryjski oraz Umbryjski);
 • Apeniny Środkowe;
 • Apeniny Południowe.

Najważniejszym szczytem w Apeninach Północnych jest Monte Cimone (2165 m n.p.m.), w południowych – Monte Pollino (2248 m n.p.m.), z kolei najwyższy szczyt całych Apeninów znajduje się w ich środkowej części i nosi nazwę Corno Grande (2912 m n.p.m.).

Dużą zaletą Apeninów jest to, że ciągną się przez niemalże całe Włoskie terytorium z północy na południe, dlatego dobrą opcją jest zorganizowanie wycieczki objazdowej po całych Włoszech, łącząc podziwianie górskich szlaków ze zwiedzaniem i poznawaniem kultury w różnych regionach tego kraju – od Toskanii aż po Kalabrię.

Będąc we Włoszech, oprócz zwiedzania urokliwych miasteczek i plażowania, dobrze jest także poznać inną stronę tego pięknego kraju – czyli Alpy oraz Apeniny. Wyjazd do Włoch bez górskich wycieczek będzie zdecydowanie uboższy.

2 thoughts on “Góry we Włoszech – jakie pasma, łańcuchy górskie, szczyty warto znać?

 1. Odpowiedz
  Jakub - 2022-08-23

  Zawsze marzyłem żeby wybrać się w alpy, ale wolałbym z kimś, przygoda samemu to nie to samo.

 2. Odpowiedz
  Anita - 2022-09-14

  Dolomity to jest dopiero piękny widok. Zapiera wdech w piersiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top