Góry

Co zabrać w góry? Lista niezbędnych rzeczy

Choć do rzadkości nie należy widok turysty w klapkach na górskich szlakach, nie jest to zachowanie, które można by pochwalić. Co więcej, takie nierozsądne podejście często jest niebezpieczne, ma przykre konsekwencje. Dlatego przed każdą wyprawą warto się przygotować. A jak? I co zabrać?

1. Buty i odzież w góry

Zaczniemy od podstaw, czyli od butów i odzieży w górach. I nie martw się, nie będziemy Cię zachęcać do zakupu specjalistycznego stroju, ponieważ jeśli chodzenie po górskich szlakach jest jedynie sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu, to nie ma takiej potrzeby – wystarczy to, co masz w domu.

Strój w góry powinien być wygodny i praktyczny. Warto ubrać spodnie sportowe, legginsy oraz przepuszczającą powietrze koszulkę. Uwierz nam, że w jeansach taka wędrówka nie będzie już tak przyjemna. Oprócz tego zawsze warto mieć ze sobą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową/przeciwwiatrową, nawet jeśli pogoda zapowiada się pięknie. Na szczycie może się szybko zmienić.

Gdy planujesz takie wyprawy kilka razy w roku, rekomendowalibyśmy zakup butów trekkingowych. Nie muszą być profesjonalne, kosztować kilkuset złotych, jednak zwykle nawet te tańsze będą lepsze, niż buty sportowe lub trampki. Choć w ostateczności i te się sprawdzą. Zwróć uwagę na to, aby nie z jednej strony nie były zbyt luźne, a z drugiej ciasne (gdy noga Ci spuchnie, szybko Cię obetrą). Podeszwa powinna zapewniać stabilność, dobrą przyczepność do podłoża.

Natomiast nigdy nie idź w góry w japonkach, klapkach czy w balerinkach. Nawet jeśli planujesz wycieczkę nad Morskie Oko, to kilkugodzinna wędrówka w takich butach będzie nieprzyjemna.

2. Plecak

Wcześniej pisaliśmy, żeby zawsze zabierać ze sobą cieplejsze ubrania, na zmianę. Gdzie je schować? Do plecaka oczywiście. Zapomnij natomiast o torebkach przewieszanych przez ramię czy o reklamówkach. Dzięki niemu nie zmęczysz się tak szybko, będzie Ci wygodniej.

Dobrze, aby miał pas biodrowy czy odpowiedni system nośny, ale na początek jakikolwiek plecak będzie odpowiednim wyborem.

Pozwól, że na chwilę wrócimy jeszcze do kwestii ubrań. Unikaj zakładania koszulek na ramiączkach, bezrękawników, nawet w upalne dni. Dlaczego? Ponieważ gdy założysz plecak, a słońce będzie prażyć, to jego paski mogą obetrzeć skórę na ramionach, a to nigdy nie jest przyjemne.

Turyści w górach

3. Woda

Nie ważne, jak długi jest szlak, zawsze zabierz ze sobą coś do picia. My sugerujemy wodę, ewentualnie domowy napój elektrolitowy. Soki, napoje gazowane czy słodzone nie ugaszą pragnienia tak dobrze, jak zwykła woda, zaufaj nam.

A jeśli nie będziesz dbać o nawodnienie na trasie, to szybciej pojawi się zmęczenie. Może też okazać się, że będziesz zbyt słaby, aby iść dalej. Natomiast zimą pamiętaj o termosie z ciepłą herbatą lub naparem imbirowym, które rozgrzeją Cię w kluczowych momentach.

4. Jedzenie

Jedzenie, tak jak woda, to must have na trasie. Chociaż z głodu pewnie i tak nie umrzesz, to szybko może pojawić się rozdrażnienie, zmęczenie, może zacząć brakować Ci sił – pamiętaj, że nawet jak szlak jest prosty, to cały czas… idzie pod górę, przez co zużywasz więcej energii.

I tu mamy dobrą wiadomość. Najczęściej w góry zaleca się zabranie słodyczy, ponieważ są szybkim i niedużym źródłem kalorii, a co za tym idzie, energii. Tylko w upalne dni czekoladę zostaw w domu, ta się szybko rozpuści. Ale już kruche ciasteczka na pewno pomogą Ci odzyskać siły na szlaku.

5. Apteczka

W górach najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego na naszej liście musiała pojawić się apteczka. Nie musisz pakować do plecaka całego sprzętu medycznego, który posiadasz w domu, ale zabranie plastrów, bandaży, płynu do dezynfekcji czy tabletek przeciwbólowych na pewno nie zaszkodzi. Przydadzą się w tak banalnych sytuacjach, jak… otarcia stóp od butów, które utrudniają dalszą wędrówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top