Torba i krzesło

Co można mieć w bagażu podręcznym, a co w rejestrowanym, podróżując samolotem?

Lecąc samolotem, zazwyczaj mamy możliwość zabrania ze sobą bagażu podręcznego lub rejestrowanego, a czasem nawet dwóch. Wszystko zależy od linii lotniczych, wykupionych usług lub po prostu tras. Istnieją jednak względy bezpieczeństwa, które regulują, co jest dopuszczalne, a co zabronione w walizkach i plecakach. Co więc można mieć w bagażu podręcznym, a co w rejestrowanym?

Bagaż podręczny – co można ze sobą zabrać na pokład?

Najbardziej rygorystyczne zasady dotyczą przewożonych płynów. W sumie w bagażu podręcznym można przewieźć jedynie 1 litr i to nie w całości. Płyny muszą być w pojemnikach o pojemności do 100 ml. Dotyczy to wszelkich kosmetyków płynnych jak żele pod prysznic, balsamy, płukanki do ust czy szampony. To samo jest z napojami i alkoholami. Wszelkie próby przewiezienia płynu w butelce powyżej 100 ml skończą się niepowodzeniem i utratą np. drogich perfum. Wyjątek stanowią jedynie napoje i pokarmy płynne dla małych dzieci.

W bagażu podręcznym można przewozić leki i akcesoria medyczne. Jeżeli chodzi o wykaz kosmetyków i przyborów, dozwolone jest spakowanie dezodorantów, nawet w aerozolu, jednorazowych maszynek do golenia, pilników, cążek do skórek, lakierów do paznokci, podkładów, błyszczyków, prostownicy, sprayów do włosów, szczoteczek, w tym elektrycznych, czy płynu do soczewek. Byle tylko nie przekraczać dozwolonych pojemności w przypadku kosmetyków płynnych.

Jeżeli chodzi o żywność i napoje, nie ma ograniczeń co do przewożenia ciast, kanapek, cukierków, batoników czy innych słodyczy. To samo dotyczy herbat, kaw, świeżych owoców i warzyw czy produktów sproszkowanych. Kiedy jednak chcemy przewieźć w bagażu podręcznym sery, wędliny i mięsa, tu mogą wystąpić już pewne ograniczenia uzależnione od kierunku. Nie wszystkie kraje pozwalają na wwożenie konkretnych produktów.

Napoje i alkohole powyżej 100 ml można wziąć ze sobą na pokład, jeśli zostały one zakupione już po odprawie, w strefie bezcłowej. Warto jednak pamiętać, że mogą być pewne ograniczenia ilościowe na wybranych trasach.

W bagażu podręcznym możliwe jest także przewożenie niektórych urządzeń elektrycznych. Wśród nich wymienia się aparaty fotograficzne, czajniki bezprzewodowe, depilatory, golarki, kamery, GPS, telefony komórkowe, laptopy, ładowarki, konsole, prostownice, suszarki, MP3, żelazka czy odtwarzacze DVD.

Bagaż podręczny – co jest zakazane?

W bagażu podręcznym zakazane jest przede wszystkim przewożenie ostrych narzędzi i broni. Chodzi o maczety, kajdanki, młotki, łomy, noże, wiertarki, śrubokręty, amunicję, broń kulkową i śrutową, kusze, pistolety czy pałki teleskopowe. Nie można też przewozić substancji wybuchowych, łatwopalnych, chemicznych i toksycznych.

Bagaż rejestrowany – co jest dozwolone?

W bagażu rejestrowanym można przewozić przede wszystkim więcej rzeczy. Nie ma takich ograniczeń co do wielkości bagażu, może mieć on nawet sumę wymiarów do 158 cm. Bez limitu można spakować do niego płynne kosmetyki lub alkohole. Nie będzie również problemów z przewiezieniem niektórych ostrych przedmiotów, np. noży czy scyzoryków. Co innego w przypadku żywności. Tu również mogą pojawić się ograniczenia uzależnione od przepisów obowiązujących w konkretnych krajach. Nie zaleca się jednak pakowania do bagażu rejestrowanego elektroniki, głównie z obawy, że może ona „zniknąć” podczas kontroli lub w ogóle z całym bagażem.

1 thought on “Co można mieć w bagażu podręcznym, a co w rejestrowanym, podróżując samolotem?

  1. Odpowiedz
    Si-a - 2023-03-24

    Każda osoba, która nie latała samolotem powinna przeczytać taki artykuł 🙂 Czasem nawet ktoś może nie wiedzieć, że spakował do bagażu podręcznego coś, czego nie powinien brać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top