Jakie miejsca warto odwiedzić w Bieszczadach? Można spędzić w tych górach wiele czasu i jeszcze nie zobaczyć wszystkiego, co warte jest obejrzenia. Tak naprawdę więc lista ta mogłaby mieć kilka stron. Wybraliśmy jednak kilka atrakcji szczególnie wartych polecenia.
Tarnica
Oczywiście jak w przypadku każdych gór, warto zdobyć najwyższy szczyt. W przypadku polskich Bieszczad najwyższym szczytem jest Tarnica, która ma 1346 m. Można się na nią dostać dwoma szlakami – niebieskim z Wołosatego i czerwonym z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch, Halicz i Rozsypaniec. Wejście nie należy do trudnych, ponieważ na szczyt wiodą schody. Prowadzą do żelaznego krzyża, stanowiącego zwieńczenie tego wierzchołka. Warto dodać, że szczyt ten należy do Korony Gór Polski.
Połoniny
Połoniny, górskie łąki, potrafią być naprawdę malownicze. To one nadają górnym partiom bieszczadzkich szczytów ich unikalnego charakteru. Latem tworzą zielony dywan, a w okresie jesiennym barwią się nie mniej urokliwymi kolorami brązu i czerwieni. Bez wątpienia warto się po nich przespacerować. Szczególnie warte uwagi są Połonina Caryńska i Wetlińska.
Bukowe Berdo
Forsowny marsz i zdobywanie kolejnych szczytów może dostarczyć satysfakcji, ale nie zawsze trzeba do wędrówki po górach podchodzić tak wyczynowo. Warto poznać też szlaki, które zapewniają relaksujący spacer, podczas którego będziemy mogli w pełni nasycić się krajobrazowymi walorami okolicy.
Granią Bukowego Berda wiedzie szlak, który przez wielu jest uważany za najpiękniejszy w całych Bieszczadach. Nie da się ukryć, że nie zabraknie nam tu zapierających dech w piersiach widoków. Można stąd podziwiać Szeroki Wierch, Połoninę Caryńską i Wetlińską, a także Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz i Rozsypaniec. Taką wędrówkę najlepiej uzupełnić o przejście przez Szeroki Wierch, który również gwarantuje niezapomniane widoki.
Park Gwiezdnego Nieba
Bieszczady to nocą jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce. Dzięki temu są tu doskonałe warunki do podziwiana nocnego nieba z dala od sztucznego oświetlenia. Można to robić w Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”, który obejmuje teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wętlińskiego Parku Krajobrazowego. Można tu podziwiać rozgwieżdżone niebo w warunkach, jakich nie znajdziemy w mieście.
Cerkwie
Nieodłącznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu są też cerkwie. Powinny one szczególnie zainteresować pasjonatów historii i architektury. Szczególnie warte zobaczenia są: cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, cerkiew pw. bł. Bronisławy w Hoszowie, będąca częstym motywem bieszczadzkich widokówek, oraz cerkiew w Bystrem, włączona do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Siklawa Ostrowskich
Pięciometrowy wodospad to najwyższy jednolity pionowy spadek wody w Bieszczadach. Można dojść pod sam wodospad wąską ścieżką prowadzącą od asfaltowej drogi.
Uwielbiam Bieszczady…. Chciałabym w przyszłości wyporwadzić się tam na stałe… 😉