Z geograficznego punktu widzenia, Polska to prawdziwy raj – mamy nie tylko dostęp do morza, liczne rzeki i jeziora, ale również trzy duże łańcuchy górskie, w skład których wchodzi aż 46 pasm! Miłośnicy gór po prostu nie mogą się tu nudzić.
Łańcuchy górskie w Polsce
W Polsce znajdują się trzy łańcuchy górskie: Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie. Te pierwsze można podzielić jeszcze na Sudety Wschodnie, Zachodnie, Środkowe, Przedgórze Sudeckie i Zachodniosudeckie, a także Karkonosze. A co warto wiedzieć, o każdym z tych łańcuchów, jakie pasma wchodzą w ich skład i które ze szczytów warto tam zdobyć?
Najstarszym polskim łańcuchem górskim są Sudety, a ich najwyższym szczytem obecnie jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). W skład łańcucha sudeckiego wchodzi piętnaście pasm górskich, a do najpopularniejszych z nich należą: Karkonosze, Góry Izerskie i Sowie, Góry Bialskie, Opawskie, Stołowe, Orlickie i Bystrzyckie. W Sudetach znajduje się mnóstwo ciekawych i pięknych szczytów. Znajdzie się tu zarówno coś dla zaawansowanych, górskich podróżników, jak i dla dzieci. Do szczytów, które z pewnością warto zdobyć, należy Biskupia Kopa, Śnieżnik, Śnieżka, Szczeliniec Wielki, Ślęża czy Wielka Sowa. Ponadto będąc w tym regionie, koniecznie trzeba odwiedzić Błędne Skały w Górach Stołowych oraz Szrenicę, a przy okazji zwiedzić najstarszą polską kopalnię złota w Złotym Stoku.
Karpaty – pasma górskie
Myśląc o polskich górach, większość osób ma na myśli Karpaty, a konkretnie Tatry. Jednak ten łańcuch obejmuje także inne, popularne pasma górskie takie jak Pieniny, Bieszczady, Beskid Śląski, Mały, Żywiecki czy Sądecki, a także kilka innych. W sumie w skład karpackiego łańcucha górskiego wchodzi dwanaście pasm górskich. A co warto zwiedzić w Karpatach i jakie szczyty na pewno trzeba tutaj zdobyć? Karpaty obejmują aż sześć, przepięknych Parków Narodowych, a wśród szczytów, które trzeba tu choć raz zdobyć, znajdziemy Babią Górę, Trzy Korony, Morskie Oko i (dla nieco bardziej odważnych) Rysy. Najwyższym szczytem Karpat jest Gerlach, jednak znajduje się on po stronie słowackiej i można na niego wejść tylko z licencjonowanym wysokogórskim przewodnikiem.
Góry świętokrzyskie
Ten łańcuch posiada najwięcej pasm górskich. Góry Świętokrzyskie znajdują się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej i obejmują m.in.: Pasmo Klonowskie, Zgórskie, Jeleniowskie, Chęcińskie czy Cisowieckie. Najwyższym szczytem tych gór jest Łysica o wysokości 614 m n.p.m., która należy do najczęściej zdobywanych szczytów w tym regionie. Wybierając się na Łysicę, warto zacząć swoją podróż od Świętej Katarzyny i kierować się czerwonym szlakiem pełnym leśnych źródełek, kapliczek i niesamowitych legend.
Ponadto Góry Świętokrzyskie wyróżniają się licznymi gołoborzami oraz lasami bukowymi i jodłowymi. Szlaki górskie zazwyczaj są tutaj dość łatwe i niedługie, dlatego spokojnie powinny sobie z nimi poradzić dzieci i osoby z kiepską kondycją fizyczną.