aktywności na górze Śnieżka

Wydarzenia sportowe, anegdoty i historie góry Śnieżka

Góra Śnieżka, jak cały Dolny Śląsk, kryje w sobie wiele tajemnic. To najwyższy szczyt Karkonoszy, na który zimą i latem wchodzi wielu turystów. To góra modna wśród sportowców, związana z wieloma anegdotami, między innymi zimowym morsowaniem.

Anegdoty i historie góry Śnieżka

Śnieżka znana jest między innymi z wyjątkowych zjawisk meteorologicznych. Są to tak zwane „ognie Świętego Elma”, który obok Wawrzyńca jest patronem góry. Owe ognie to nic innego jak elektrometeory, czyli wyładowania elektryczne, które możemy zobaczyć tuż przed burzą lub podczas niej, najczęściej w nocy. Mają postać małych ogników, a ich nadejście mają zwiastować włosy stające dęba – dzieje się to dzięki wyładowaniom elektrycznym. Brzmi przerażająco, prawda? Nic dziwnego, że święty otaczany był w tym miejscu specjalnym kultem. Niezwykłe zjawisko obserwują, jeśli mają szczęście, pracownicy stacji meteorologicznych i samotni fotografowie, którzy będą mieli okazję uchwycić w nocy to niezwykłe zjawisko. Trudno jednak sfotografować mityczne ognie, z uwagi na to, że ich błyski nie trwają długo, nie są też bardzo widoczne.

Anegdoty sportowe – „górskie morsowanie” i inne aktywności

Śnieżka znana jest miłośnikom sportów. Corocznie dzieją się na niej wydarzenia liczne sportowe. Odbywają się tu maratony czy triatlony. Zimą popularny stał się również inny sport, którego nie polecają związani na co dzień z górską turystyką specjaliści. To „morsowanie”, polegające na wchodzeniu na wybraną górę w skąpym odzieniu. W sezonie zimowym 2021 głośno było o turyście, którego z góry Śnieżka musiała ściągać ekipa GOPR-u. „Górskie morsowanie” stało się nową modą, jednak nie jest to najmądrzejszy sposób na górską rekreację – wychłodzony organizm może nie być w stanie samodzielnie zejść z powrotem do cywilizacji, a akcje ratunkowe narażają również ratowników na potencjalne niebezpieczeństwo.

Wydarzenia sportowe na górze Śnieżka

Ponieważ Śnieżka jest popularną górą wśród turystów, odbywa się tu bardzo wiele zorganizowanych wydarzeń sportowych. Na ten moment są to biegi oraz rajdy rowerowe. To biegi z tradycjami; należą do nich m.in. Maraton Karkonoski, Triatlon Karkonoski, Zimowy Ultra Maraton Karkonoski czy akcja Biegaj w Górach. Wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników i corocznie dołącza do nich coraz więcej nowych osób. Na Śnieżce znajduje się kilka obiektów, między innymi restauracja, stacja meteorologiczna i niedziałające już budynki starej czeskiej poczty czy schroniska. To góra ucywilizowana, ale idąc na jej szczyt, możemy podziwiać wyjątkowe, zapierające dech w piersiach, dzikie widoki.

2 thoughts on “Wydarzenia sportowe, anegdoty i historie góry Śnieżka

  1. Odpowiedz
    Babi - 2021-10-01

    Ja nie wiem, jak to się stało, że jeszcze na Śnieżce nie byłam. Co śmieszniejsze byłam kiedyś w Karpaczu. Ba! Mam tam jechać w tym miesiącu, ale z dzieckiem, więc na pewno nie uda się wejść na Śnieżkę. No… może innym razem!

  2. Odpowiedz
    Gandalf - 2021-11-02

    Byłem wiele razy na Śnieżce i polecam każdemu, kto lubi ekstremalne atrakcje 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top