Śnieżka to jeden z najbardziej znanych, a jednocześnie niezadeptanych przez turystów szczytów w Polsce. To najwyższa góra w Karkonoszach i Sudetach, należąca zarówno do Polski, jak i Czech, łącząca w sobie te dwa kraje i kultury.
Śnieżka – jakie to góry?
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, zlokalizowany na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jej wysokość to ponad 1603 metrów nad poziomem morza. Znajduje się w niewielkiej odległości od Jeleniej Góry, i z tego miasta można do niej dojechać zarówno wyciągiem, jak i drogą samochodową. Dojście do Śnieżki znajduje się również w Czechach – często więc możemy na szlaku spotkać naszych sąsiadów lub usłyszeć z oddali czeski język. Karkonosze to pasmo górskie, mieszczące się w Sudetach, które z kolei znajdują się w stosunkowo niedalekiej odległości od Wrocławia. Dolny Śląsk to miejsce pełne zagadek i pięknych miejsc, w których czas się zatrzymał – Śnieżka niewątpliwie jest jednym z nich.
Ile wchodzi się na górę Śnieżka?
Niezależnie od tego, czy planujesz dłuższy pobyt w tych zjawiskowych górach, czy też wystarczy Ci jednodniowa wycieczka, warto wiedzieć, ile właściwie wchodzi się na górę Śnieżka. Jest kilka tras, z których możesz skorzystać, żeby znaleźć się na szczycie tej pięknej góry. Na Śnieżkę możesz dojść szlakiem czarnym, czerwonym, a także zielonym i żółtym. Te dwa ostatnie zaczynają się w Czechach, w punkcie o nazwie Pec pod Sněžkou i wejście na szczyt zajmuje stąd najdłużej, bo około trzech i pół godziny. Czarny szlak z kolei zaczyna się przy wyciągu na Małą Kopę i z tego punktu wejście na Śnieżkę potrwa około dwóch i pół godziny. Wędrówkę szlakiem czerwonym zaczniemy natomiast przy hotelu Orlinek – nasz spacer z tego punktu powinien potrwać około trzech godzin. Ta trasa jest bardzo ceniona przez turystów z uwagi na piękne widoki, roztaczające się z Doliny Łomniczki. To trasa, która zachwyci każdego – słoneczny dzień widać z niej inne szczyty górskie, a także okoliczne doliny i łąki.
Atrakcje góry Śnieżka
Na Śnieżce znajduje się kilka budowli. Część z nich to obiekty kultu – jak Kapliczka Świętego Wawrzyńca wybudowana w 1665 roku. Znajdują się tam również pozostałości po budynku schroniska na Śnieżce oraz istniejący od 1900 do 1989 roku budynek obserwatorium meteorologicznego. Współczesny punkt obserwacyjny Instytutu Meteorologi zawiera bar i restaurację, w której strudzeni turyści mogą coś zjeść i napić się zimnego piwa lub ciepłej herbaty. Po stronie czeskiej również znajduje się kilka obiektów, między innymi budynek czeskiej poczty, oraz niedziałający już budynek czeskiego schroniska turystycznego. Niegdyś znajdował się tam również kiosk pocztowy, teraz jednak pozostały po nim tylko ruiny.
Nie jestem wielką fanką gór, ale chciałabym się wreszcie wybrać i to 3 godziny czerwonym szlakiem na Śnieżkę brzmi całkiem przyjemnie, zwłaszcza że są piękne widoki i schronisko po drodze. Oby tej jesieni udało mi się zdobyć szczyt!
Nigdy nie odważyłbym się wyprawę w góry. Dla mnie to tylko atrakcja dla zdrowych fizycznie. No, chyba że są jakieś pojazdy ułatwiające trasę, to może się skuszę kiedyś.
Zawsze wydawało mi się, że Śnieżka jest bardzo wymagająca. Nie mam planów na ten weekend, więc sprawdzę, czy to faktycznie taka krótka trasa :p