Góry w Karkonoszach

Co warto zobaczyć w Karpaczu?

Karpacz to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, które od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów, zarówno jako miejsce do wypoczynku, jak i bazę wypadową w pobliskie góry. Co warto zwiedzić w Karpaczu?

Karpacz – popularna miejscowość turystyczna

Karpacz nie należy do dużych miast i samo w sobie przez wiele osób nie jest uznawane za bardzo atrakcyjne, jednak jego niezwykłą zaletą jest położenie. Miejscowość znajduje się w malowniczej okolicy Karkonoszy u stóp góry Śnieżki, przez co jest on doskonałą bazą wypadową dla turystyki górskiej i krajobrazowej. Wielu ludzi chętnie zjeżdża się tu zarówno zimą, jak i latem, a bogata baza noclegowa pozwala wygodne spędzanie czasu. Udając się do Karpacza, dobrze jest wiedzieć, jakie atrakcje turystyczne warto zwiedzić w jego okolicach.

Karkonosze – największa atrakcja turystyczna

Największą atrakcją turystyczną, szczególnie dla osób interesujących się wyprawami górskimi, będą Karkonosze, a szczególnie najwyższy szczyt Sudetów, jakim jest Śnieżka. Dostępne są liczne szlaki górskie, które pozwalają na odbywanie tras o różnym poziomie trudności. Lasy wokół Karpacza także pozwalają na ciekawe wycieczki piesze, na które mogą zdecydować się także rodziny z dziećmi.

Świątynia Wang – cenny zabytek architektoniczny

Jednym z ważniejszych punktów w Karpaczu jest także zabytkowy kościół Wang, który został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku i pochodzi z południowej Norwegii. Jest to kościół zbudowany na wzór norweski i z wykorzystaniem drewna nasączonego żywicą, dzięki czemu jego trwałość jest niezwykle duża. Ten niezwykły zabytek co roku przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Zabytkowy kościół Wang

Muzea w Karpaczu – dla spragnionych kultury

Osoby zainteresowane historią i ciekawostkami kulturowymi, mogą skorzystać także z szerokiej gamy muzeów. Odwiedzić można: Multimedialne Muzeum Karkonoszy, będące centrum nauki, Muzeum Sportu i Turystyki, traktujące o historii turystyki górskiej w Karkonoszach czy też coś dla młodszych odwiedzający, czyli Miejskie Muzeum Zabawek oraz Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego do obejrzenia.

Dziki Wodospad – naturalnie nienaturalny

Karpacz znajduje się nad rzeką Łomnicą, które źródło bierze się z Równi pod Śnieżką. Niestety rzeka ta często sprawiała kłopoty, doprowadzając do licznych podtopień terenów i z tego też powodu postawiono specjalną zaporę, która kontroluje przepływ wody, a przez to tworzy się niezwykle malowniczy Dziki Wodospad. Nie jest on ani dziki, ani naturalny, posiada jednak wyjątkowe położenie, przez co przyciąga wielu turystów.

Dziki wodospad

Młynek miłości – dla romantyków

Ciekawą i dość nietypową jednocześnie atrakcją turystyczną Karpacza jest także Młynek Miłości. Jest to miniaturowa wersja prawdziwego młyna, który według legend kiedyś tam stał. Woda, która przez niego przepływała, posiadała ponoć niezwykłe właściwości miłosne – kto się jej napił, natychmiastowo odwzajemniał miłość względem osoby zakochanej.

Atrakcji Karpacza jest oczywiście znacznie więcej, ciężko byłoby je jednak wszystkie wymienić. Wśród nich warte do odwiedzenia może być Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, Skocznia narciarska Orlinek czy Western City, park rozrywki znajdujący się tuż obok Karpacza. Jadąc w celach sportowo-turystycznych, czy na wypoczynek z rodziną, można więc znaleźć rozrywkę w każdym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top