Wybierasz się na narty do Wisły? Dobrze wybrałeś – znajdziesz tu wiele propozycji stoków, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Sprawdź, jakie ośrodki są dostępne.
1. Soszów
Jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Wiśle jest Soszów. Dostępnych tu jest 6 tras – trzy niebieskie, jedna czerwona, jedna czarna i jedna będąca połączeniem niebieskiej i czerwonej trasy. Większość z nich jest dośnieżanych, dzięki czemu, nawet jeśli warunki pogodowe nie sprzyjają, jazda na nartach jest możliwa. Dobrą informacją jest również to, że trzy szlaki są oświetlone, pozwalają na jazdę w godzinach wieczornych.
A co w sytuacji, gdy jesteś początkujący i boisz się, że nawet na niebieskiej trasie sobie na poradzisz? Zgłoś się do instruktora – szkółka narciarska w Wiśle to np. novasoszow.pl, znajdziesz ją przy stoku Soszów. Szkółka ta oferuje również wypożyczalnię sprzętu, dlatego brak własnych nart to nie problem.
2. Nowa Osada
Tak jak w Soszowie, w Nowej Osadzie dostępnych jest 6 tras: cztery niebieskie, jedna czerwona i jedna nartostrada (każda z nich, oprócz nartostrady, jest oświetlona). Na szczyt stoku dostaniesz się dzięki 4-osobowej kolei liniowej lub jednym z trzech wyciągów. Dzięki armatkom śnieżnym stok jest naśnieżany, co sprawia, że możesz tam jeździć przez całą zimę.
Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość – ośrodek Nowa Osada jest czynny od godz. 8:00 do godz. 22:00, jeśli więc jesteś amatorem nocnych zjazdów, na pewno ci się tu spodoba.
3. Cieńków
Wśród trzech najpopularniejszych ośrodków w Wiśle, obok Soszowa i Nowej Osady, znajduje się Cieńków. Będą się tam dobrze bawić zarówno początkujący, jak i zaawansowany narciarze, którzy do dyspozycji mają jedną, czteroosobową kolej linową oraz kilka wyciągów orczykowych. Jest tu 8 tras o łącznej długości 4,7 km, przy czym większość jest oświetlonych, umożliwia nocną jazdę. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę, idealna będzie trasa zielona, najprostsza. Poszukiwacze mocniejszych wrażeń, mogą skorzystać z tras czerwonych.
4. Klepki
Ośrodek narciarski Klepki zlokalizowany jest w Wiśle Malince. Nie jest on tak rozbudowany, jak poprzednie, aczkolwiek osoby, które szukają spokojniejszych stoków, a także rodziny z dziećmi, chętnie go wybierają. Są tu dwie trasy niebieskie o łącznej długości 1,6 km. Stoki w Klepkach są oświetlone, ratrakowane oraz w miarę potrzeb sztucznie naśnieżanie. Narciarze mogą dostać się na trasy wyciągiem krzesełkowym lub orczykowym.
5. Wiślański skipass
Na koniec chcielibyśmy napisać nie o stoku, ale o bardzo korzystnej możliwości – to wiślański skipass, czyli karnet łączony, umożliwiający korzystanie z 14 ośrodków w Wiśle. Decydując się na wspólny karnet, uzyskujesz dostęp do 25 km tras. Stoki dostępne w ramach skipassu to:
- Soszów;
- Klepki;
- Stok;
- Sarajewo;
- Mała Palenica;
- Skolnity;
- Palenica;
- Cieńków;
- Poniwiec;
- Beskid;
- Partecznik;
- Siglany;
- Stożek;
- Nowa Osada.
W poprzednim sezonie ośmiogodzinny skipass kosztował 80-90 zł, natomiast korzystając z dwudniowego karnetu, narciarze płacili 160-200 zł (cena uzależniona była od tego, czy zakup dotyczył karnetu ulgowego, czy normalnego). Ceny na nowy sezon nie są jeszcze znane, aczkolwiek nie powinny odbiegać zanadto od poprzedniego.
Nie umiem jeździć na nartach i nigdy mnie nie ciągnęło, ale znajomi coraz częściej proponują wyjazd… Może faktycznie się skuszę, te Klepki brzmią ciekawie.
Zawsze chciałam spróbować nauczyć się jazdy na nartach ale nie miałam okazji. Jestem tylko ciekawa, czy są szkolenia na to.
Szkolenia na narty? No pewnie, że są, jak inaczej funkcjonowałyby stoki narciarskie, gdyby zjeżdżało na nich stado żółtodziobów?