Rowerzysta jedzie górską ścieżką

Wyjazd na wycieczkę rowerową w góry: gdzie jechać, gdzie spać, jak dojechać..

Jeśli jesteś pasjonatem wycieczek rowerowych, zapewne masz spore doświadczenie w ich organizowaniu. Jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rowerowym szaleństwem i chcesz zorganizować górską wyprawę, musisz poznać kilka bardzo ważnych zasad, które opisaliśmy w poniższym artykule.

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej w góry?

Górskie tereny to nie jazda po równych i wybrukowanych alejkach. To wymagający teren, którego trasy mogą sprawiać mniejsze i większe trudności, ale przecież o to właśnie chodzi. Odkrywanie nowych ścieżek, podziwianie otaczającego krajobrazu budzi wiele pozytywnych emocji i ekscytację. To wspaniała przygoda, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Wycieczki rowerowe zaplanuj z pomocą praktycznych porad na www.krzysztofskok.pl, gdzie znajdziesz odpowiedź na to, co zabrać i o czym pamiętać. Na pewno musisz przyłożyć sporo swojej uwagi do ubioru. Góry pod względem pogody są nieprzewidywalne i trzeba być przygotowanym na wszystko. Zatem szykując się na górską wycieczkę, zawsze miej pod ręką ciepłe oraz cienkie ubrania. Nie zapominaj o kurtce, która ochroni cię przed deszczem i wiatrem, który w górach może mocno przybrać na sile. Na górskich szlakach nie może również zabraknąć kasku. Podobnie jak w przypadku pogody, wszystko może się zdarzyć.

Wybierając się na wycieczkę rowerową w góry, musisz zaopatrzyć się także w podstawowe narzędzia, jak pompka do roweru, zestaw kluczy czy skuwacz do łańcucha. Przyda się również kilka samoprzylepnych łatek, dzięki czemu nie będziesz musiał zabierać ze sobą zapasowej dętki, która zajmuje cenne miejsce w bagażniku. Warto wziąć jeszcze takie rzeczy jak sznurek czy kawałek druta, które mogą się przydać w razie jakiejś awarii.

W torbie na wycieczkę muszą znaleźć się artykuły pierwszej pomocy. Urazy, stłuczenia i inne wypadki to w górach normalne. Bardzo łatwo o upadek, dlatego w pogotowiu trzeba mieć plastry, bandaż, opaskę uciskową, wodę utlenioną, koc termiczny czy zamrażacz. Przydadzą się także środki przeciwbólowe.

Górskie powietrze zaostrza apetyt, zatem przygotuj sobie coś do jedzenia i picia. Musisz mieć siły na dalszą wyprawę. Zrób sobie prowiant, ale przed wyruszeniem na wycieczkę sprawdź, czy będziesz mijać po drodze jakiś sklep. Zawsze warto dokupić coś do jedzenia i mieć, niż żeby miało braknąć.

Dwóch rowerzystów w górach

Gdzie jechać na wycieczkę rowerową w góry?

Jest wiele wyjątkowych miejsc w górach, które powinien odwiedzić każdy miłośnik dwóch kółek. Z pewnością te, do których warto pojechać to:

 • Góra Żar,
 • Babia Góra,
 • Krynica-Zdrój i okolice,
 • Bieszczady,
 • Bukowina Tatrzańska,
 • Kaszuby,
 • Jura Krakowsko – Częstochowska.

Są to miejsca, których tereny pozwalają początkującym rowerzystom złapać bakcyla, a tym doświadczonym rozwinąć skrzydła.

Jak dojechać w góry i gdzie spać?

Wiele górskich pasm stanowią parki narodowe, gdzie zabronione jest biwakowanie i rozpalanie ognisk. Zatem opcja noclegu pod namiotem może być realizowana tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Dlatego organizując wycieczkę, sprawdź, czy na terenie, którym będziesz się przemieszczać, dozwolone jest rozbijanie obozu. Nocować można również w górskim schronisku, do którego warto zadzwonić przed wyjazdem i zarezerwować sobie miejsce. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich gór jak Tatry, gdzie schroniska są oblegane i o rezerwacji, trzeba myśleć z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

W góry można dojechać zarówno środkiem transportu publicznego, jak i własnym samochodem. Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem, bądź przygotowany na to, że możesz mieść problem z zaparkowaniem. Nie wszędzie znajdziesz duży parking, a jeśli nawet, to przeważnie jest on płatny. Zatem również i w tym wypadku, zorientuj się gdzie i czy w ogóle możesz gdzieś zostawić samochód i co w danej sytuacji będzie korzystniejszym rozwiązaniem.

1 thought on “Wyjazd na wycieczkę rowerową w góry: gdzie jechać, gdzie spać, jak dojechać..

 1. Odpowiedz
  Milena - 2022-03-16

  Ah! Słoneczko za oknem to można zacząć planować pierwszą wycieczkę na rowerze w góry w tym roku. Chyba skuszę się na opcję z noclegiem, nigdy nie próbowałam, a brzmi to bardzo ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top