Śnieżka jest jednym z bardziej znanych szczytów górskich w Polsce. Przyciąga rzesze turystów i sportowców, ale piesza wędrówka na szczyt nie dla każdego może okazać się idealnym rozwiązaniem. Na szczęście istnieją alternatywne drogi zdobycia tej znanej góry, więc przed podróżą warto pamiętać o kilku szczegółach.
- O czym pamiętać wjeżdżając na Śnieżkę?
- O czym pamiętać przy wjeździe gondolą na Śnieżkę?
- O czym pamiętać przy wjeździe wyciągiem na Śnieżkę?
O czym pamiętać wjeżdżając na Śnieżkę?
Śnieżka to szczyt, który co roku zachęca nowych turystów. Wejście na Śnieżkę może się jednak okazać problematyczne lub zwykle uciążliwe dla niektórych z odwiedzających. Turyści niepełnosprawni, starsi lub ci, którzy nie przepadają za marszami górskimi, powinni pamiętać o możliwości wjazdu na ten znany szczyt.
Według oficjalnych danych wysokość bezwzględna Śnieżki to 1602 m n.p.m. Średni czas podejścia może wahać się od 2,5 do 3,5 godzin, a trasa przewidziana jest na około 6 kilometrów. Dla turystów dostępne są 4 szlaki górskie, które różnią się głównie czasem i atrakcyjnością. Biorąc pod uwagę, gdzie jest Śnieżka, podobna piesza wycieczka może okazać się zbyt czasochłonna dla osób z daleka lub tych chcących jedynie dostać się na szczyt. W tych i innych podobnych okolicznościach sprawdzą się gondola i wyciąg na Śnieżkę.
O czym pamiętać przy wjeździe gondolą na Śnieżkę?
Gondola na Śnieżkę to ciekawa alternatywa dla podejścia pieszo. Jest to droga szybka i bezpieczna, ponieważ turyści pokonują większość trasy w zamkniętych gondolach w mniej niż godzinę. Widoki po drodze na pewno będą nieco inne, niż te napotkane pieszo, ale efekt końcowy pozostaje taki sam.
Co więcej, wjazd gondolą na Śnieżkę nie prowadzi na sam jej szczyt. Pozwala to więc uzyskać namiastkę zdobycia szczytu pieszo, na przykład dla osób, które muszą korzystać z gondoli ze względów zdrowotnych. Z końcowej stacji gondoli do szczytu Śnieżki pozostaje bowiem kilkanaście metrów, które należy pokonać pieszo. Warto również zaznaczyć, że początkowa stacja gondoli znajduje się po czeskiej stronie w miejscowości Pec pod Sněžkou. To ile kosztuje gondola na śnieżkę, zależne jest oczywiście od wybranego pakietu, ale sam wjazd średnio można porównać do kosztu standardowego posiłku w restauracji.
O czym pamiętać przy wjeździe wyciągiem na Śnieżkę?
Wyciąg na Śnieżkę jest kolejną alternatywą zdobycia tego znanego szczytu. W tym przypadku nie będzie to jednak pełny podjazd. Wyciąg w Karpaczu na Śnieżkę prowadzi bowiem na Kopę. Trasa wyciągiem to około 8 minut drogi w okolicę Białego Jaru. Stamtąd należy już pieszo dostać się do Domu Śląskiego oraz na sam szczyt Śnieżki.
Wyciąg ciąg na Śnieżkę to propozycja, którą może okazać się dobra nie tylko dla zwiedzających, ale również dla narciarzy. W tym przypadku warto wspomnieć również, że 4-osobowa kolejka startuje od strony polskiej, więc nie będzie konieczna dłuższa wyprawa oraz ewentualna wymiana waluty. Cena wyciągu na Śnieżkę jest jednak porównywalna do ceny gondoli, a więc nie powinna przekroczyć średniej ceny obiadu w restauracji za wjazd.
Warto pamiętać, że wyciąg na śnieżkę lub wjazd gondolą nie oznaczają podjazdu na sam szczyt. W każdym przypadku konieczne będzie przejście mniejszego lub większego odcinka drogi. Warto o tym pamiętać podróżując z dziećmi, osobami starszymi lub kiedy zabieramy ze sobą jakikolwiek wózek.
Uwielbiam wyciągi krzesełkowe, ale za każdym razem jak jestem w górach z mężem to musimy jechać gondolą, bo ma lęk wysokości 🙁
Ja uważam, że gondole są dla słabych, po co jechać w góry, jak się nawet nie chce po nich chodzić, to dla mnie bez sensu….
Ja tylko przypomnę, że jak ktoś ma lęk wysokości, to na gondole też nie powinien wchodzić, będzie się bał tak samo, jak na krzesełkach… Nie róbcie sobie tego, za dużo kortyzolu to nie zdrowo.
Ludzie to teraz tacy wygodni. Wszedzie dojechać, wszędzie wjechać. A nóżek to nie mają?