Dziewczyna w czapce i masce

Co musisz spakować, gdy musisz podróżować w okresie koronawirusa?

Koronawirus skutecznie ograniczył ilość podróży, nie oznacza to jednak, że całkowicie je wyeliminował. Są osoby, które muszą korzystać z publicznych środków transportu, w dodatku przywrócono działalność hoteli i innych miejsc noclegowych, co skłania wiele osób do wyjazdów. Jak przygotować się do podróży podczas trwania epidemii?

Przestrzeganie zasad higieny

Niezależnie od wybranego środka transportu, najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny. Dotyczy to również osób, które podróżują własnym samochodem. W przypadku jazdy pociągiem lub autobusem konieczne jest posiadanie maseczki. Należy też często myć ręce, jeśli nie ma do tego warunków, należy skorzystać z żeli antybakteryjnych do rąk lub nawilżanych chusteczek jednorazowych. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie dotykać twarzy podczas podróży. Istotne jest również prawidłowe noszenie maseczki. Kiedy nie zakrywa ona twarzy, jest np. pod nosem lub pod brodą, w żaden sposób nas nie chroni, wręcz przeciwnie. Zanieczyszczenia, które znajdują się na jej zewnętrznej stronie, z łatwością mogą przenieść się do organizmu, np. przez dotknięcie materiału i potarcie oka.

Dezynfekowanie samochodu i miejsca w transporcie publicznym

Wiele osób uważa, że jeśli podróżuje własnym samochodem, to nie musi szczególnie dbać o jego czystość. Nie jest to jednak prawda. Korzystając z auta na co dzień, dojeżdżając nim na zakupy czy do pracy, nie stosując rękawiczek, łatwo jest przenieść różnego rodzaju zarazki. W tym celu należy pamiętać o zdezynfekowaniu kierownicy, drążka zmiany biegów, dźwigni kierunkowskazów, dźwigni sterowania wycieraczkami, klamek, radia i przycisków klimatyzacji. Najlepiej zrobić to chusteczką nawilżoną detergentem i alkoholem lub wodą z mydłem.

Zdezynfekować warto również przestrzeń wokół siebie w środkach transportu publicznego, szczególnie kiedy czeka nas dłuższa podróż. Stolik i poręcze można przetrzeć mokrą chusteczką. Należy też pamiętać o tym, jak zachowywać się podczas takiej podróży. Jeśli zauważymy, że w niewielkiej odległości od nas, ktoś kaszle lub kicha, wówczas lepiej się przesiąść. Ponadto trzeba pamiętać o częstym myciu rąk żelami antybakteryjnymi.

Zachowanie podróżujących podczas epidemii

Każdy z nas musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Warto pamiętać o tym, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia siebie, ale i innych, w końcu koronawirusa można przechodzić bezobjawowo. Jak więc zachowywać się w podróży? Trzeba być świadomym tego, że konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości od drugiej osoby. W zamkniętych przestrzeniach, jakimi są autobusy czy pociągi, powinna wynosić ona 2 metry.

Trzeba też pamiętać o tym, by podczas kichania lub kaszlu zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową lub zrobić to zgięciem łokcia. To uchroni innych towarzyszy podróży przed zarażeniem. Jeśli natomiast wystąpią objawy podobne do koronawirusa, pojawi się gorączka, kłopot z oddychaniem, męczący kaszel, wówczas trzeba poinformować o tym obsługę pociągu lub autobusu.

Co przyda się podczas podróży?

Wybierając się w dłuższą podróż, należy spakować to, co zawsze. Wyjątkiem jest dołączenie do tego zestawu kilku maseczek, żeli do mycia rąk i płynów dezynfekcyjnych. Warto też mieć swoje przybory kosmetyczne, ręczniki, szlafrok, a nawet sztućce, by nie korzystać z tych, które normalnie dostarczane są przez hotel lub inne miejsce noclegowe.

2 thoughts on “Co musisz spakować, gdy musisz podróżować w okresie koronawirusa?

 1. Odpowiedz
  nancy - 2022-03-02

  Myślę, że takie rzeczy jak maseczki czy żel antybakteryjny zostaną już z nami na zawsze:). W każdym razie zawsze mam ze sobą kilka maseczek materiałowych i środki higieny.

  1. Odpowiedz
   Agusia - 2022-04-08

   Moim zdaniem dobrze by było jakby zostały, ale z tego co widać mentalność ludzi w ogóle się nie zmieniła i znowu każdy na każdego kicha i prycha, a mycie rąk urasta do rangi wydarzenia dnia, nie mówiąc już o użyciu żelu do dezynfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top