atrakcje w drodze na sniezke

Śnieżka — atrakcje, co warto zobaczyć po drodze na Śnieżkę?

Chcesz urozmaicić górską wyprawę na szczyt Śnieżki? Szukasz ciekawych atrakcji, które mogłyby uczynić wycieczkę wyjątkową i pełną wrażeń? Sprawdź, jakie atrakcje czekają na turystów na szlaku i w okolicach Śnieżki.

Odwiedź Świątynie Wang w drodze na Śnieżkę

Wybierając się na szlak w Karpaczu, koniecznie zajrzyj do Świątyni Wang. To drewniany kościółek, który powstał na przełomie XII i XIII wieku i został przeniesiony do Polski w 1842 roku dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Świątynia Wang jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Karpaczu znajdujących się niedaleko Śnieżki. Została wykonana z drzewa sosny norweskiej. Dzięki nasyceniu drewna żywicą zachowuje ono niezwykłą trwałość. Do budowy tego kościółka nie użyto gwoździ, a belki są połączone za pomocą złączy ciesielskich.

Zajrzyj do Schroniska Samotnia w drodze na Śnieżkę

Kolejnym punktem, który powinien znaleźć się na liście atrakcji na szlaku w kierunku Śnieżki, jest Schronisko Samotnia. Znajduje się ono w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach. Wizyta w tym miejscu może być przystankiem w drodze na szczyt, ponieważ schronisko jest zlokalizowane mniej więcej w połowie drogi. Zjesz tutaj domowej roboty obiad, a także nacieszyć oko przepięknymi widokami, które roztaczają się wokół. Zimą w Schronisku Samotnia odbywają się zawody. To jedno z najstarszych schronisk w drodze na Śnieżkę, a także w Polsce.

Zobacz Dziki Wodospad i zaporę na Łomnicy

Kolejną niezwykłą atrakcją w drodze na Śnieżkę jest Dziki Wodospad, który powstał w wyniku zbudowania zapory na rzece Łomnicy. Decyzja dotycząca jej budowy była spowodowana wiosennymi podtopieniami, które powodowały liczne zniszczenia. Zapora została zbudowana w latach 1910-1915 i posiada 5 przelewów. Łomnica przepływa przez Mały Staw, łącząc się z potokiem, który ma swoje źródło w Wielkim Stawie. Dziki Wodospad zachwyca nie tylko latem, gdy wokół otacza go zieleń, ale również zimą, dlatego warto zobaczyć tę atrakcję, odwiedzając Karpacz.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa

Jedna z atrakcji Karpacza, która znajduje się na samym szczycie Śnieżki to Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. W miejscu tym był zlokalizowany Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obserwatorium mieści się na wysokości 1602 m n. p. m. Już podziwianie samej konstrukcji budynku stanowi niezwykłe doświadczenie, ponieważ z wyglądu przypomina on ułożone na sobie trzy spodki. Konstrukcja powstała z żelbetonu, aluminium, stali i szkła.

Aktualny wygląd Obserwatorium Meteorologicznego zawdzięcza inżynierom Witoldowi Lipińskiemu i Waldemarowi Wawrzyniakowi. Prace nad nowym wizerunkiem budynku zakończyły się w 1974 roku. Jeszcze kilka lat temu można było zwiedzać tę atrakcję na Śnieżce, jednak w 2020 roku obiekt zakończył swoją działalność i został wpisany do rejestru zabytków.

Wyprawa na Śnieżkę wcale nie musi być nudną wspinaczką. Po drodze czeka na turystów wiele atrakcji, które zdecydowanie urozmaicą wycieczkę.

2 thoughts on “Śnieżka — atrakcje, co warto zobaczyć po drodze na Śnieżkę?

  1. Odpowiedz
    turysta - 2023-02-02

    Koniecznie każdy powinien odwiedzić Schronisko Samotnię. Naprawdę warto w drodze na śnieżkę.

  2. Odpowiedz
    Jumperka - 2023-02-07

    Samotnia to najlepsze schronisko w górach w okolicy! Ich pierogi dodają energii do wielogodzinnej wędrówki, naprawdę. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top